www.wup-rzeszow.pl
menu główne
|
szukaj

data ostatniej aktualizacji:
2019-05-29
Barometr zawodów 2018 2017-09-27

Barometr zawodów 2018


W województwie podkarpackim rozpoczyna się trzecia edycja badania „Barometr zawodów”. Jest to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników w różnych zawodach. Metodologia badania została wypracowana w Szwecji i Finlandii, badanie jest tam prowadzone cyklicznie od kilku lat.


Prognoza ma charakter ekspercki. Tworzona jest dla każdego powiatu przez pracowników powiatowych urzędów pracy, w tym pośredników pracy, doradców zawodowych, osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami i za organizację szkoleń, a także asystentów EURES i liderów klubów pracy. W realizację badania mogą się włączyć też pracownicy agencji zatrudnienia. Ekspercki charakter badania pozwala uniknąć wielu pułapek, jakie niesie bazowanie wyłącznie na danych statystyki publicznej do analiz zapotrzebowania na pracowników. Barometr daje informację pełniejszą w stosunku do Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych. Wyniki rozpoczynającej się, trzeciej edycji badania będą dostępne pod koniec tego roku.


W dalszym ciągu aktualne pozostają wyniki badania „Barometr zawodów 2017”, które odbyło się we wrześniu i październiku 2016 r. Wśród profesji, w których nie powinno być problemu ze znalezieniem pracy znaleźli się: kierowcy samochodu ciężarowego, autobusu i ciągnika siodłowego, blacharze i lakiernicy samochodowi, spawacze metodą TIG, piekarze, szefowie kuchni, pielęgniarki i samodzielni księgowi. Na drugim biegunie – czyli wśród zawodów, w których na Podkarpaciu może być trudno ze znalezieniem pracy, znaleźli się pracownicy średniego szczebla, którzy nie posiadają umiejętności praktycznych. Nadwyżka dotyczyć może techników budownictwa, techników informatyków oraz techników mechaników. Eksperci wskazywali na znaczną nadwyżkę socjologów, politologów, filozofów. Do zawodów nadwyżkowych zaliczono też ekonomistów – zarówno po studiach wyższych, jak i po ukończeniu szkoły średniej.
Wyniki poprzedniej edycji badania są dostępne na stronie internetowej http://barometrzawodow.pl/ oraz na stronie WUP w Rzeszowie http://wuprzeszow.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/raporty-z-badan/

Zamieścił/a: Administrator J Ch  
Data ostatniej modyfikacji: 2017-09-27  
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie