www.wup-rzeszow.pl
menu główne
|
szukaj

data ostatniej aktualizacji:
2023-01-03
MRRP WP 2014 - posiedzenie 17.10.2014 r. 2015-01-20

Młode Podkarpacie w Nowej Perspektywie
Przygotowania do wdrażania Programów Operacyjnych na lata 2014 – 2020

17 października 2014 r.
Rzeszów, ul. Zygmuntowska 9a


Program:

9:45 - 10:00 
Rejestracja uczestników spotkania/poczęstunek

10:00 - 10:20 
Powitanie członków  Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego przez Tomasza Czopa, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie

10:20 - 10:40 
Przedstawienie Regulaminu Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego
Mateusz Szpyrka –  pracownik  Zespołu ds. Programowania Perspektywy Finansowej UE 2014-2020

10:40 - 11:20 
Dokonanie wyboru  zastępcy przewodniczącego spośród członków Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego

11:20 – 11:35 przerwa na kawe

11:35 - 12:10 
„Gwarancje dla Młodych” a Młodzieżowa Rada Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego 
Jolanta Płonka – Zastępca Kierownika Wydziału Rozwoju Kadr Regionu

12:10 - 12:45 
Dyskusja na temat przyszłych działań podejmowanych przez Młodzieżową Radę Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego

13:00 
Zakończenie posiedzenia

 Tomasz Lutak przedstawiciel Instytutu Universum Civile
Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego
 


 Przebieg posiedzenia

W dniu 17 października  2014 r.  w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej 9a odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego. Posiedzenie otworzył Pan Tomasz Czop Dyrektor WUP w Rzeszowie jako przewodniczący MRRP WP. Na posiedzeniu obecni byli również: Jerzy Cypryś Wicedyrektor WUP, Antoni Urban Kierownik Wydziału Rynku Pracy, Małgorzata Dankowska Z-ca Kierownika Wydziału Organizacyjnego, Jolanta Płonka Z-ca Kierownika Wydziału Rozwoju Kadr Regionu, Adam Koszela Kierownik Zespołu ds. Programowania Nowej Perspektywy Finansowej UE 2014-2020 oraz pracownicy WUP w Rzeszowie Krzysztof Powrózek, Mateusz Szpyrka.

Na poczatku posiedzenia przewodniczący powitał nowopowstałą MRRP WP i przedstawił porządek obrad.
1. Przedstawienie Regulaminu Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego.
2. Dokonanie wyboru Zastępcy przewodniczącego spośród członków Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego.
3. Przedstawienie programu „Gwarancje dla młodzieży” oraz określenie roli Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego w tym programie.
4. Dyskusja na temat przyszłych działań podejmowanych przez Młodzieżową Radę Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego.

Ad.1.
Mateusz Szpyrka pracownik WUP w Rzeszowie zaprezentował członkom Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego regulamin, zwracając szczególną uwagę na jego zakres i zasady działania.

Ad.2.
Po wprowadzeniu pracownika WUP w Rzeszowie, Przewodniczący przeszedł do wyboru Zastępcy Przewodniczącego MRRP WP. Członkowie MRRP WP spośród swoich członków zgłosili następujących kandydatów na zastępcę przewodniczącego Rady:
• Tomasz Lutak – Instytut Universum Civile,
• Sylwia Hirsz – Instytut Universum Civile,
• Patryk Czech – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej,
Na potrzebę głosowania została powołana komisja skrutacyjna w następującym składzie osobowym:
• Anna Pakuła – Sacharczuk,
• Diana Poleska,
• Damian Chaber,
W głosowaniu jawnym wzięło udział 11 osób. Zastępcą Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego pierwszej kadencji został wybrany Tomasz Lutak z Instytutu Universum Civile.
 
Ad. 3.
Z-ca Kierownika Wydziału Rozwoju Kadr Regionu Pani Jolanta Płonka przedstawiła program „Gwarancje dla Młodzieży” ukazując rolę Rady w kontekście jego wdrażania. Mówiła m.in. o badaniach jakie będą prowadzone wśród ludzi młodych i poprosiła Radę o wzięcie w nich udziału. Rada wyraziła chęć współpracy podczas wdrażania „GdM” oraz zdeklarowała swój udział w badaniach. Ustalono również, że zanim członkowie Rady przystąpią do badań będą zobowiązani wypełnić deklarację uczestnictwa w nim. Rada ustaliła, że po przeprowadzaniu badań przez instytucję badawczą, spotka się aby przeanalizować uzyskane wyniki.

Ad. 4.
W dalszej części posiedzenia podjęto dyskusję na temat przyszłych działań podejmowanych przez Młodzieżową Radę Rynku Pracy Województwa Podkarpackiego. Na początku Rada ustaliła kwestie organizacyjne, tj., wyznaczyła przedstawicieli w osobie Pani Anny Dzwonkowicz i Pana Tomasza Lutaka do reprezentowania MRRP WP na najbliższym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia oraz ustaliła termin następnego posiedzenia MRRP WP na 12 grudnia 2014 r. na godzinę 10:00.

Nawiązując do wcześniejszego spotkania organizacyjnego, na posiedzeniu zasygnalizowany został problem związany z zaliczaniem praktyk, staży w ramach zawodów koncesjonowanych. Mają bowiem miejsce sytuacje w których staż, o którym mowa w art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nie jest wliczany do wymaganej praktyki w danym zawodzie, gdyż podczas jego realizacji nie zostały spełnione wymogi, które regulują odpowiednie przepisy. Przykładowo rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (Dz. U. z dnia 9 sierpnia 2002 r.) w  § 3. ust. 5 mówi, że okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego przez technika farmaceutycznego, który otrzymał skierowanie starosty może być wliczony do okresu praktyki. Z informacji uzyskanych w Wojewódzki Inspektoracie Farmaceutycznym wynika jednak, że aby staż mógł być wliczony do okresu praktyki, muszą zostać spełnione wszystkie wymogi zawarte ww. rozporządzeniu. Dlatego też jeśli osoba odbyła staż w aptece ale jego program nie był zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, nie może być on wliczany do praktyki zawodowej. Podobne sytuacje mają również miejsce np. w zawodach budowlanych.

Rada podjęła szerszą dyskusję na temat staży oraz ich skuteczności. Zobowiązała się przygotować na kolejne spotkanie zestawienie problemów, które dotykają  ludzi młodych podejmujących staże. Po zebraniu odpowiednich materiałów w swoich środowiskach, Rada planuje zorganizować konferencję prasową, która ukaże problemy związane ze stażami wśród ludzi młodych. Padł również pomysł aby zwieńczeniem tych działań była debata zorganizowana na uczelni, która będzie zajmowała się problematyką sytuacji ludzi młodych na rynku pracy. 

Poruszono również kwestie promocji MRRP WP. Tomasz Lutak zobowiązał się założyć profil MRRP WP na portalu społecznościowym Facebook oraz założyć fanpage. Poruszono również kwestię założenia zakładki tematycznej MRRP WP na stronie internetowej WUP w Rzeszowie. Maciej Małozięć podjął się zaprojektowania logo MRRP WP, które będzie wykorzystywane w działalności Rady.
  

Zamieścił/a: Administrator M Sz  
Data ostatniej modyfikacji: 2015-01-22  
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie